SV6016L2QTP
DigiKey Part Number
18-SV6016L2QTP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SV6016L2QTP
Description
SCR 600V 16A ITO-220AB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SCR 600 V 16 A Standard Recovery Through Hole ITO-220AB
Category
Current - On State (It (RMS)) (Max)
16 A
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Hold (Ih) (Max)
35 mA
Series
Current - Off State (Max)
10 µA
Packaging
Tube
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
188A, 225A
Part Status
Active
SCR Type
Standard Recovery
Voltage - Off State
600 V
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
10 mA
Package / Case
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Voltage - On State (Vtm) (Max)
1.6 V