SZ1SMB36AT3G
DigiKey Part Number
F11561TR-ND - Tape & Reel (TR)
F11561CT-ND - Cut Tape (CT)
F11561DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZ1SMB36AT3G
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMB
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
58.1V Clamp 10.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
Category
Power - Peak Pulse
600W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
470pF @ 1MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10.3A