TDB120AL
DigiKey Part Number
5666-TDB120AL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TDB120AL
Description
RELAY TIME DEL 1023SEC 10A 120V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Off-Delay Time Delay Relay SPDT (1 Form C) 1 Sec ~ 1023 Sec Delay 10A @ 120/240VAC Socketable
Category
Circuit
SPDT (1 Form C)
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Delay Time
1 Sec ~ 1023 Sec
Series
Contact Rating @ Voltage
10A @ 120/240VAC
Packaging
Bulk
Voltage - Supply
120VAC
Part Status
Active
Termination Style
Plug In, 8 Pin (Octal)