V20E140P
DigiKey Part Number
F1942-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V20E140P
Description
VARISTOR 220V 10KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 V 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Category
Varistor Voltage (Max)
242 V
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Surge
10 kA
Series
Energy
110J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
1750 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
140 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
180 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
198 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
220 V