V25S115P
DigiKey Part Number
F5385-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V25S115P
Description
VARISTOR 180V 22KA RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
180 V 22 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Radial
Category
Varistor Voltage (Max)
198 V
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Surge
22 kA
Series
Energy
230J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
4500 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
115 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
150 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
162 V
Package / Case
Radial
Varistor Voltage (Typ)
180 V