PK-20A25WQ
DigiKey Part Number
458-1209-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PK-20A25WQ
Description
BUZZER PIEZO 12V 23MM FLANGE
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buzzers Indicator, Internally Driven Piezo 12 V 25mA 2.5kHz 95dB @ 12V, 30cm Panel Mount, Flange Wire Leads
Category
Technology
Piezo
Manufacturer
Mallory Sonalert Products Inc.
Operating Mode
Single Tone
Series
Sound Pressure Level (SPL)
95dB @ 12V, 30cm
Packaging
Bulk
Current - Supply
25mA
Part Status
Active
Port Location
Top
Driver Circuitry
Indicator, Internally Driven
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Input Type
DC
Mounting Type
Panel Mount, Flange
Voltage - Rated
12 V
Termination
Wire Leads
Voltage Range
3 ~ 24V
Size / Dimension
0.906" Dia (23.00mm)
Frequency
2.5kHz
Height - Seated (Max)
0.717" (18.20mm)