APS-7100-600V OUTPUT
DigiKey Part Number
4321-APS-7100-600VOUTPUT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APS-7100-600V OUTPUT
Description
1KVA,OUTPUT 600V, INPUT 110V
Customer Reference
Detailed Description
0 ~ 600V Output Bench (AC to AC) Power Supply LED Output Features Key Lock Function, Memory, Programmable, RS232 Port
Category
Number of Characters
4
Manufacturer
MATRIX TECHNOLOGY INC.
Size / Dimension
20.276" L x 18.898" W x 5.315" H (515.00mm x 480.00mm x 135.00mm)
Packaging
Bulk
Features
Key Lock Function, Memory, Programmable, RS232 Port
Part Status
Active
Accuracy - Voltmeter; Ammeter
±0.5% + 5 digits
Type
Bench (AC to AC)
Voltage Regulation - Line
10mV
Voltage - Supply
110VAC
Voltage Regulation - Load
1%
Voltage - Output
0 ~ 600V
Current Regulation - Line
1mA
Display Type
LED
Current Regulation - Load
1%