MPS-3600S-600-6
DigiKey Part Number
4321-MPS-3600S-600-6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPS-3600S-600-6
Description
3600W, 600V 6A, Programmable
Customer Reference
Detailed Description
0 ~ 600VDC Output Bench (AC to DC) Power Supply LED 0 ~ 6A Output 3600W Features Adjustable, Programmable, RS232, RS485, SENSE Interface
Category
Number of Characters
4
Size / Dimension
8.465" L x 15.748" W x 3.465" H (215.00mm x 400.00mm x 88.00mm)
Series
Features
Adjustable, Programmable, RS232, RS485, SENSE Interface
Power (Watts)
3600W
Accuracy - Voltmeter; Ammeter
0.1% FS + 0.1% FS
Voltage Regulation - Line
0.1% FS + 0.1% FS
Voltage - Supply
198 ~ 242VAC
Voltage Regulation - Load
0.1% FS + 0.1% FS
Current Regulation - Line
0.1% FS + 0.1% FS
Voltage - Output
0 ~ 600VDC
Current Regulation - Load
0.1% FS + 0.1% FS
Current - Output
0 ~ 6A
Ripple
0.2% FS + 50mV