MPS-6000S-60-100
DigiKey Part Number
4321-MPS-6000S-60-100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPS-6000S-60-100
Description
60V 100A 6000W, Input 198~242VAC
Customer Reference
Detailed Description
0 ~ 60VDC Output Bench (AC to DC) Power Supply LED 0 ~ 100A Output 6000W Features Key Lock Function, OVP, OCP, OTP, Programmable, PWM Modulation, Preset Buttons, Remote Voltage Compensation, RS232, RS485, Sense, Short Circuit Protection
Category
Number of Characters
5
Manufacturer
MATRIX TECHNOLOGY INC.
Size / Dimension
16.929" L x 19.685" W x 3.465" H (430.00mm x 500.00mm x 88.00mm)
Series
Features
Packaging
Bulk
Power (Watts)
6000W
Part Status
Active
Accuracy - Voltmeter; Ammeter
0.1% FS + 0.1% FS
Type
Bench (AC to DC)
Voltage Regulation - Line
0.1% FS + 0.1% FS
Voltage - Supply
198 ~ 242VAC
Voltage Regulation - Load
0.1% FS + 0.1% FS
Number of Outputs
1
Current Regulation - Line
0.1% FS + 0.1% FS
Voltage - Output
0 ~ 60VDC
Current Regulation - Load
0.1% FS + 0.1% FS
Current - Output
0 ~ 100A
Ripple
0.2% FS + 50mV