WPS300S-80-10
WPS300S-80-10
DigiKey Part Number
4321-WPS300S-80-10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WPS300S-80-10
Description
1mV 0.1mA, 80V 10A 300W, OCP OVP
Customer Reference
Detailed Description
0 ~ 80V Output Bench (AC to DC) Power Supply LED 0 ~ 10A Output 300W Features Adjustable Screen Brightness, List Output, Programmable, RS232, RS485, Switching, USB, Wide Range
Category
Number of Characters
5
Manufacturer
MATRIX TECHNOLOGY INC.
Size / Dimension
9.843" L x 6.693" W x 4.370" H (250.00mm x 170.00mm x 111.00mm)
Series
Features
Adjustable Screen Brightness, List Output, Programmable, RS232, RS485, Switching, USB, Wide Range
Packaging
Bulk
Power (Watts)
300W
Part Status
Active
Accuracy - Voltmeter; Ammeter
0.1% + 8mV; 0.2% + 2mA
Type
Bench (AC to DC)
Voltage Regulation - Line
0.02% + 8mV
Voltage - Supply
110VAC, 220VAC
Voltage Regulation - Load
0.02% + 8mV
Number of Outputs
1
Current Regulation - Line
0.02% + 5mA
Voltage - Output
0 ~ 80V
Current Regulation - Load
0.02% + 5mA
Current - Output
0 ~ 10A
Ripple
8mV rms, 5mA rms