BAS40L2-TP is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 70,368
Unit Price: RM1.30000
Datasheet
Diode 40 V 200mA Surface Mount DFN1006-2L
Micro Commercial Components Corporate Video
BAS40L2-TP
DigiKey Part Number
BAS40L2-TP-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BAS40L2-TP
Description
DIODE SCHOTT 40V 200MA DFN10062L
Customer Reference
Detailed Description
Category
Reverse Recovery Time (trr)
5 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 nA @ 30 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Vr, F
5pF @ 0V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Supplier Device Package
DFN1006-2L
Current - Average Rectified (Io)
200mA
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 125°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 40 mA
Base Product Number
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed