DZ23C15-TP
DigiKey Part Number
DZ23C15-TPMSTR-ND - Tape & Reel (TR)
DZ23C15-TPMSCT-ND - Cut Tape (CT)
DZ23C15-TPMSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DZ23C15-TP
Description
DIODE ZENER ARRAY 15V SOT-23
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode Array 1 Pair Common Cathode 15 V 300 mW ±5% SOT-23
Category
Impedance (Max) (Zzt)
30 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 11 V
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
15 V
Tolerance
±5%
Base Product Number
Power - Max
300 mW