DZ23C24-TP
DigiKey Part Number
DZ23C24-TPMSTR-ND - Tape & Reel (TR)
DZ23C24-TPMSCT-ND - Cut Tape (CT)
DZ23C24-TPMSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DZ23C24-TP
Description
DIODE ZENER ARRAY 24V SOT-23
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode Array 1 Pair Common Cathode 24 V 300 mW ±5% SOT-23
Category
Power - Max
300 mW
Impedance (Max) (Zzt)
80 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 18 V
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
24 V
Tolerance
±5%