ESD12VD3B-TP
DigiKey Part Number
ESD12VD3B-TPMSTR-ND - Tape & Reel (TR)
ESD12VD3B-TPMSCT-ND - Cut Tape (CT)
ESD12VD3B-TPMSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESD12VD3B-TP
Description
TVS DIODE 12VWM 15.5VC SOD323
Customer Reference
Detailed Description
15.5V Clamp 1A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-323
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ESD12VD3B-TP Models
Category
Power - Peak Pulse
350W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
80pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V (Max)
Package / Case
SC-76, SOD-323
Voltage - Breakdown (Min)
13.5V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
15.5V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1A (8/20µs)