MBR10U100HHE3-TP
DigiKey Part Number
353-MBR10U100HHE3-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
353-MBR10U100HHE3-TPCT-ND - Cut Tape (CT)
353-MBR10U100HHE3-TPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBR10U100HHE3-TP
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 10A TO277
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 10A Surface Mount TO-277
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 100 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
320pF @ 4V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
10A
Supplier Device Package
TO-277
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
850 mV @ 10 A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)