MBR15U45-TP
DigiKey Part Number
353-MBR15U45-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
353-MBR15U45-TPCT-ND - Cut Tape (CT)
353-MBR15U45-TPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBR15U45-TP
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 15A TO277
Customer Reference
Detailed Description
Diode 45 V 15A Surface Mount TO-277
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 45 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Supplier Device Package
TO-277
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
45 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
15A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
470 mV @ 15 A