SI01P10-TP
DigiKey Part Number
353-SI01P10-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
353-SI01P10-TPCT-ND - Cut Tape (CT)
353-SI01P10-TPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SI01P10-TP
Description
MOSFET P-CH 100V 1A SOT23
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 100 V 1A (Tj) 770mW Surface Mount SOT-23
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SI01P10-TP Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
3.2 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
388 pF @ 40 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
770mW
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
SOT-23
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
800mOhm @ 1A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA