SMB15J36AHE3-TP
DigiKey Part Number
353-SMB15J36AHE3-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
353-SMB15J36AHE3-TPCT-ND - Cut Tape (CT)
353-SMB15J36AHE3-TPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMB15J36AHE3-TP
Description
1500W TVS,SMB
Customer Reference
Detailed Description
58.1V Clamp 25.82A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
25.82A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V