SMF100CA-TP
DigiKey Part Number
353-SMF100CA-TP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMF100CA-TP
Description
TVS DIODE 100VWM 162VC SOD123FL
Customer Reference
Detailed Description
162V Clamp 1.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-123FL
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
200W
Packaging
Bulk
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
100V
Package / Case
SOD-123F
Voltage - Breakdown (Min)
111V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
162V