ESD5Z3V3
DigiKey Part Number
3372-ESD5Z3V3TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
MDD
Manufacturer Product Number
ESD5Z3V3
Description
TVS DIODE 3.3VWM 8.4VC SOD523
Customer Reference
Detailed Description
8.4V Clamp 5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-523
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
134W
Series
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
105pF @ 1MHz
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
3.3V
Package / Case
SC-79, SOD-523
Voltage - Breakdown (Min)
5V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
8.4V