SPA01W8-12
DigiKey Part Number
1866-SPA01W8-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPA01W8-12
Description
1W;9-75VIN;12VO @83MA;SIP6
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 83mA 9V - 75V Input
Category
Current - Output (Max)
83mA
Mfr
Power (Watts)
1 W
Series
Voltage - Isolation
1.5 kV
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 95°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
78%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
6-SIP Module, 4 Leads
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
0.69" L x 0.31" W x 0.44" H (17.4mm x 7.8mm x 11.1mm)