24LC025T-E/MNY is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Microchip Technology
In Stock: 2,140
Unit Price: RM2.05000
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Unit Price: RM1.75960
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
STMicroelectronics
STMicroelectronics
EEPROM Memory IC 2Kbit I2C 400 kHz 900 ns 8-TDFN (2x3)
24LC025T-E/MNY
DigiKey Part Number
24LC025T-E/MNY-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
24LC025T-E/MNY
Description
IC EEPROM 2KBIT I2C 400KHZ 8TDFN
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
24LC025T-E/MNY Models
Category
Memory Interface
I2C
Mfr
Clock Frequency
400 kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Write Cycle Time - Word, Page
5ms
Part Status
Active
Access Time
900 ns
DigiKey Programmable
Not Verified
Voltage - Supply
2.5V ~ 5.5V
Memory Type
Non-Volatile
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)