24LC025T-I/ST
DigiKey Part Number
24LC025T-I/STTR-ND - Tape & Reel (TR)
24LC025T-I/STCT-ND - Cut Tape (CT)
24LC025T-I/STDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
24LC025T-I/ST
Description
IC EEPROM 2KBIT I2C 8TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EEPROM Memory IC 2Kbit I2C 400 kHz 900 ns 8-TSSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
24LC025T-I/ST Models
Category
Memory Interface
I2C
Mfr
Clock Frequency
400 kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Write Cycle Time - Word, Page
5ms
Part Status
Active
Access Time
900 ns
DigiKey Programmable
Verified
Voltage - Supply
2.5V ~ 5.5V
Memory Type
Non-Volatile
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)