25LC512T-E/SN
DigiKey Part Number
25LC512T-E/SNTR-ND - Tape & Reel (TR)
25LC512T-E/SNCT-ND - Cut Tape (CT)
25LC512T-E/SNDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25LC512T-E/SN
Description
IC EEPROM 512KBIT SPI 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EEPROM Memory IC 512Kbit SPI 20 MHz 8-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
25LC512T-E/SN Models
Category
Memory Interface
SPI
Mfr
Clock Frequency
20 MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Write Cycle Time - Word, Page
5ms
Part Status
Active
Voltage - Supply
2.5V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)