AT89C2051-24PU | |
|---|---|
DigiKey Part Number | AT89C2051-24PU-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | AT89C2051-24PU |
Description | IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20DIP |
Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 8051 89C Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 2KB (2K x 8) FLASH 20-PDIP |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | AT89C2051-24PU Models |
Category | Number of I/O 15 |
Mfr | Program Memory Size |
Series | Program Memory Type FLASH |
Packaging Tube | RAM Size 128 x 8 |
Part Status Active | Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 6V |
DigiKey Programmable Verified | Oscillator Type Internal |
Core Processor 8051 | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Core Size 8-Bit | Mounting Type Through Hole |
Speed 24MHz | Supplier Device Package 20-PDIP |
Connectivity UART/USART | Package / Case 20-DIP (0.300", 7.62mm) |