ATMEGA162-16AUR
DigiKey Part Number
ATMEGA162-16AURTR-ND - Tape & Reel (TR)
ATMEGA162-16AURCT-ND - Cut Tape (CT)
ATMEGA162-16AURDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATMEGA162-16AUR
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 16KB (8K x 16) FLASH 44-TQFP (10x10)
EDA/CAD Models
ATMEGA162-16AUR Models
EEPROM Size
512 x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
8-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
16MHz