ATMEGA168-20AU
DigiKey Part Number
ATMEGA168-20AU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATMEGA168-20AU
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 16KB (8K x 16) FLASH 32-TQFP (7x7)
EDA/CAD Models
ATMEGA168-20AU Models
EEPROM Size
512 x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Data Converters
A/D 8x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
20MHz