ATMEGA16A-PU
DigiKey Part Number
ATMEGA16A-PU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATMEGA16A-PU
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 40DIP
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 16KB (8K x 16) FLASH 40-PDIP
EDA/CAD Models
ATMEGA16A-PU Models
EEPROM Size
512 x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 8x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
16MHz
Mounting Type
Through Hole
Connectivity
I2C, SPI, UART/USART
Supplier Device Package
40-PDIP
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Package / Case
40-DIP (0.600", 15.24mm)