AVR16EB20T-I/SS | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | AVR16EB20T-I/SS |
Description | 16KB RWW,2KB RAM,20MHZ,12-BIT AD |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | AVR AVR® EB Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 16KB (16K x 8) FLASH 20-SSOP |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | AVR16EB20T-I/SS Models |
Series | RAM Size 2K x 8 |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V |
Part Status Active | Data Converters A/D 14x12b |
Core Processor AVR | Oscillator Type External, Internal |
Core Size 8-Bit | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Speed 20MHz | Mounting Type Surface Mount |
Connectivity I2C, IrDA, SMBus, SPI, UART/USART | Supplier Device Package 20-SSOP |
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT | Package / Case 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |