DSPIC30F2011-20I/SO
DigiKey Part Number
DSPIC30F201120ISO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSPIC30F2011-20I/SO
Description
IC MCU 16BIT 12KB FLASH 18SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
dsPIC dsPIC™ 30F Microcontroller IC 16-Bit 20 MIPS 12KB (4K x 24) FLASH 18-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DSPIC30F2011-20I/SO Models
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
1K x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.5V ~ 5.5V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 8x12b
DigiKey Programmable
Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
dsPIC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
16-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
20 MIPS
Supplier Device Package
18-SOIC
Connectivity
I2C, SPI, UART/USART
Package / Case
18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)