DSPIC30F6011A-20E/PT is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Unit Price: RM8.59319
Datasheet
Parametric Equivalent
Microchip Technology
In Stock: 0
Unit Price: RM15.10744
Datasheet
dsPIC dsPIC™ 30F Microcontroller IC 16-Bit 20 MIPS 132KB (44K x 24) FLASH 64-TQFP (10x10)
DSPIC30F6011A-20E/PT
DigiKey Part Number
DSPIC30F6011A-20E/PT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSPIC30F6011A-20E/PT
Description
IC MCU 16BIT 132KB FLASH 64TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
DSPIC30F6011A-20E/PT Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Series
EEPROM Size
2K x 8
RAM Size
6K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.5V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 16x12b
Internal
Core Size
16-Bit
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)