DSPIC33FJ256GP510-I/PT
cms-digikey-product-number
DSPIC33FJ256GP510-I/PT-ND
cms-manufacturer
cms-manufacturer-product-number
DSPIC33FJ256GP510-I/PT
cms-description
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100TQFP
cms-standard-lead-time
6 Weeks
cms-customer-reference
cms-detailed-description
dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 256KB (256K x 8) FLASH 100-TQFP (12x12)
Datasheet
 Datasheet
cms-eda-cad-models
DSPIC33FJ256GP510-I/PT Models
cms-product-attributes
cms-filter-similar-products
cms-show-empty-attributes
cms-category
RAM Size
16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 32x10b/12b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)