MCP1700-2502E/TO
DigiKey Part Number
MCP1700-2502E/TO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP1700-2502E/TO
Description
IC REG LINEAR 2.5V 250MA TO92-3
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 250mA TO-92-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MCP1700-2502E/TO Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
4 µA
Packaging
Bag
PSRR
44dB (100Hz)
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Through Hole
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Voltage - Input (Max)
6V
Supplier Device Package
TO-92-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.35V @ 250mA