MIC5219-3.3YMM-TR is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Microchip Technology
In Stock: 44
Unit Price: RM18.77000
Datasheet
Parametric Equivalent
Microchip Technology
In Stock: 2,048
Unit Price: RM18.77000
Datasheet
In Stock: 496
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 8-MSOP
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
MIC5219-3.3YMM-TR
DigiKey Part Number
MIC5219-3.3YMM-TR-ND - Tape & Reel (TR)
MIC5219-3.3YMM-CT-ND - Cut Tape (CT)
MIC5219-3.3YMM-DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC5219-3.3YMM-TR
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 8-MSOP
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MIC5219-3.3YMM-TR Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
8 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
75dB (120Hz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
12V
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
8-MSOP
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 500mA