MIC5232-3.3YD5-TR
DigiKey Part Number
576-2774-2-ND - Tape & Reel (TR)
576-2774-1-ND - Cut Tape (CT)
576-2774-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC5232-3.3YD5-TR
Description
IC REG LIN 3.3V 10MA TSOT-23-5
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 10mA TSOT-23-5
EDA/CAD Models
MIC5232-3.3YD5-TR Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
3 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
55dB ~ 35dB (10Hz ~ 1kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Reverse Polarity
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
7V
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V