MSC50DC170HJ
DigiKey Part Number
150-MSC50DC170HJ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSC50DC170HJ
Description
BRIDGE RECT 1P 1.7KV 50A SOT227
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bridge Rectifier Single Phase Silicon Carbide Schottky 1.7 kV Chassis Mount SOT-227 (ISOTOP®)
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.8 V @ 50 A
Manufacturer
Microchip Technology
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 1700 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type
Chassis Mount
Diode Type
Single Phase
Package / Case
SOT-227-4, miniBLOC
Technology
Silicon Carbide Schottky
Supplier Device Package
SOT-227 (ISOTOP®)
Voltage - Peak Reverse (Max)
1.7 kV
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io)
50 A