PIC10F206-E/MC
DigiKey Part Number
PIC10F206-E/MC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC10F206-E/MC
Description
IC MCU 8BIT 768B FLASH 8DFN
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 10F Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 768B (512 x 12) FLASH 8-DFN (2x3)
EDA/CAD Models
PIC10F206-E/MC Models
RAM Size
24 x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Core Size
8-Bit
Supplier Device Package
8-DFN (2x3)
Speed
4MHz