PIC12F519-I/P
DigiKey Part Number
PIC12F519-I/P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC12F519-I/P
Description
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 8DIP
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 12F Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 1.5KB (1K x 12) FLASH 8-PDIP
EDA/CAD Models
PIC12F519-I/P Models
RAM Size
41 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Through Hole
Supplier Device Package
8-PDIP
Speed
8MHz
Package / Case
8-DIP (0.300", 7.62mm)