PIC16F17156-I/SP
DigiKey Part Number
150-PIC16F17156-I/SP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F17156-I/SP
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28DIP
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 28KB (28K x 8) FLASH 28-SPDIP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC16F17156-I/SP Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Mfr
EEPROM Size
256 x 8
Series
RAM Size
2K x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 42x12b SAR; D/A 2x8b
Oscillator Type
External, Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz
Mounting Type
Through Hole
Connectivity
I2C, LINbus, RS-232, RS-485, SPI, UART/USART
Supplier Device Package
28-SPDIP
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Package / Case
28-DIP (0.300", 7.62mm)