PIC16F18114-I/MD
DigiKey Part Number
150-PIC16F18114-I/MD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F18114-I/MD
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 8DFN
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (7K x 8) FLASH 8-DFN (4x4)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC16F18114-I/MD Models
RAM Size
512 x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 17x12b; D/A 2x8b
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
8-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
32MHz