PIC16F18145-I/SO
DigiKey Part Number
150-PIC16F18145-I/SO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F18145-I/SO
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (14K x 8) FLASH 20-SOIC
RAM Size
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 41x12b; D/A 2x8b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
8-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
32MHz
Supplier Device Package
20-SOIC
Connectivity
I2C, LINbus, RS-232, RS-485, SPI, UART/USART
Package / Case
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)