PIC16F18146-I/SS
DigiKey Part Number
150-PIC16F18146-I/SS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F18146-I/SS
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 20SSOP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 28KB (28K x 8) FLASH 20-SSOP
RAM Size
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 41x12b; D/A 2x8b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
8-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
32MHz
Supplier Device Package
20-SSOP
Connectivity
I2C, LINbus, SPI
Package / Case
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)