PIC16F1825-I/P
DigiKey Part Number
PIC16F1825-I/P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F1825-I/P
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14DIP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ mTouch™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH 14-PDIP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC16F1825-I/P Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Series
EEPROM Size
256 x 8
RAM Size
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 8x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz
Mounting Type
Through Hole
Connectivity
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Supplier Device Package
14-PDIP
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Package / Case
14-DIP (0.300", 7.62mm)