PIC16F18446-E/GZ
DigiKey Part Number
PIC16F18446-E/GZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F18446-E/GZ
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 20UQFN
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 16F, Functional Safety (FuSa) Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 28KB (16K x 14) FLASH 20-UQFN (4x4)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 17x12b; D/A 1x5b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Speed
32MHz