PIC16F628-20/P
DigiKey Part Number
PIC16F628-20/P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F628-20/P
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 18DIP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 18-PDIP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC16F628-20/P Models
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
EEPROM Size
128 x 8
Packaging
Tube
RAM Size
224 x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
PIC
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Core Size
8-Bit
Mounting Type
Through Hole
Speed
20MHz
Supplier Device Package
18-PDIP
Connectivity
UART/USART
Package / Case
18-DIP (0.300", 7.62mm)