PIC16F688-I/SL
DigiKey Part Number
PIC16F688-I/SL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F688-I/SL
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 14SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) FLASH 14-SOIC
EDA/CAD Models
PIC16F688-I/SL Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Program Memory Size
EEPROM Size
256 x 8
RAM Size
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Data Converters
A/D 8x10b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
20MHz
Mounting Type
Surface Mount
Connectivity
UART/USART
Supplier Device Package
14-SOIC
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Package / Case
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)