PIC16F874A-I/P
DigiKey Part Number
PIC16F874A-I/P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F874A-I/P
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 40DIP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) FLASH 40-PDIP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC16F874A-I/P Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Series
EEPROM Size
128 x 8
RAM Size
192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Data Converters
A/D 8x10b
Oscillator Type
External
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
20MHz
Mounting Type
Through Hole
Connectivity
I2C, SPI, UART/USART
Supplier Device Package
40-PDIP
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Package / Case
40-DIP (0.600", 15.24mm)