PIC16F882-I/SO
DigiKey Part Number
PIC16F882-I/SO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F882-I/SO
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 28-SOIC
EDA/CAD Models
PIC16F882-I/SO Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Program Memory Size
EEPROM Size
128 x 8
RAM Size
128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Data Converters
A/D 11x10b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
20MHz
Mounting Type
Surface Mount
Connectivity
I2C, SPI, UART/USART
Supplier Device Package
28-SOIC
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Package / Case
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)