PIC16LF18426T-I/ST
DigiKey Part Number
PIC16LF18426T-I/STTR-ND - Tape & Reel (TR)
PIC16LF18426T-I/STCT-ND - Cut Tape (CT)
PIC16LF18426T-I/STDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16LF18426T-I/ST
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 14TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 28KB (16K x 14) FLASH 14-TSSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC16LF18426T-I/ST Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz
Mounting Type
Surface Mount
Connectivity
EUSART, I2C, LINbus, MSSP, SMBus/PMBus, RS-232, RS-485, SPI, UART/USART
Supplier Device Package
14-TSSOP
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Package / Case
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)