PIC18F06Q41-I/SL
DigiKey Part Number
150-PIC18F06Q41-I/SL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC18F06Q41-I/SL
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 14SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 64KB (64K x 8) FLASH 14-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC18F06Q41-I/SL Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Packaging
Tube
RAM Size
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 11x12b; D/A 2x8b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
64MHz
Mounting Type
Surface Mount
Connectivity
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Supplier Device Package
14-SOIC
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Package / Case
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)